Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar Özbek, 10 Haziran 2021 tarihinde Ankara Sheraton otelinde yapılan, Adalet Bakanlığı ve Avrupa Konseyi ortak projesi olan Turkiyede Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesinin birinci proje yürütme kurulu toplantısına katılmıştır.


Merkez başkanımız Prof. Dr. Mustafa Özbek, 12 ve 13 Kasım 2020 tarihinde Adalet Bakanlığı tarafından Ankara'da gerçekleştirilen Ceza Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları Sempozyumuna katılarak, "onarıcı adalet anlayışının tarihçesi ve temel yöntemleri" konulu bir tebliğ sunmuştur.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Prof. Dr. Mustafa Özbek, 12 ve 13 Kasım 2020 tarihinde Adalet Bakanlığı tarafından Ankara'da gerçekleştirilen Ceza Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları Sempozyumuna katılarak, "onarıcı adalet anlayışının tarihçesi ve temel yöntemleri" konulu bir tebliğ sunmuştur.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Prof. Dr. Mustafa Özbek, 4.2.2020 günü Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından Ankara'da gerçekleştirilen idari Yargıda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Mekanizmalarının Belirlenmesi Çalıştayina katılmıştir. Çalıştay, İdari Yargının Etkinliğinin Artırılması ve Danıştayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi projesi kapsamında, AUÇ Mekanizmalarının belirlenmesine yönelik gerçekleştirilen ilk ihtiyaç değerlendirmesi çalıştayıdır.


Merkez başkanımız Prof. Dr. Mustafa Özbek, Kayseri Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezinin (KATOTAM) kuruluş faaliyetlerini tamamlamış olup, ticaret odasının 2019 yılı Ekim ayı meclisinde tahkim ve arabuluculuk hakkında bilgi vermiştir. Başkanımız, 2019 yılı Ekim ayında ticaret odasının meclis kararıyla resmi olarak faaliyete başlayan KATOTAM divan üyeliğine seçilmiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, kuruluşunun 6. Yılında Ombudsmanlığın tarihi geçmişi, Türkiye ve dünyaki tecrübeleri ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde rolünün tartışıldığı “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Dünü, Bugünü ve Yarını” sempozyumuna katılmıştır. Başkanımız, 14 Şubat 2019 Perşembe günü saat 10:30’da TBMM'de gerçekleştirilen sempozyumun, “Ombudsmanlığın Tarihi Kökenleri ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Kuruluş Süreci” başlıklı oturumunda, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun arabuluculuk ve dostane çözüm yetkisi konusunda bir sunum yapmıştır.

Devamı için tıklayınız.


ATAM i temsilen Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK ve genel sekreterimiz Av. Celalettin SOLMAZ 29 Ocak 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürü Sn. Hakan OZTATARi ziyaret ederek yeni görevinin hayırlı olmasını dilemislerdir.

Devamı için tıklayınız.

Merkez Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 24-25 Ocak 2019 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesinde Adalet Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan Ceza Yargılamasında Bir Uyuşmazlık Çözüm Yöntemi Uzlaştırma ve Uygulamaları Sempozyumunda oturum başkanlığı ve ayrıca uzlaştırmada sigortacının durumu konulu bir sunum yapmıştır.

Devamı için tıklayınız.

ATAM yönetim kurulundan Av.Arb. Kemal Ergün ile başkanımız Mustafa ÖZBEK, 10.5.2018 ila 14.5.2018 tarihleri arasında Hollanda Arabulucuk Federasyonu ve Hollanda Tahkim Merkezinde temaslarda bulunmuşlardır.

Devamı için tıklayınız.

ATAM yönetim kurulundan Av.Arb. Günay Günver ile Av.Arb. Kemal Ergün, 9.5.2018 günü başkanımız Mustafa ÖZBEK moderatorlugunde Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde arabuluculuk etiği ve arabuluculukta taraf vekilliği konularında düzenlenen panele katılmışlardır.

Devamı için tıklayınız.

Merkez başkanımız Prof. Dr. Mustafa Serdar Özbek'in müellifleri arasında olduğu "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma" adlı eser, Adalet Yayınevi tarafından 13.4.2018 günü yayımlanmıştır.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 13.4.2018 günü EGEATAK üyeleriyle birlikte İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanını ziyaret ederek tahkim yolu hakkında bilgi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Turkiyenin ilk hakem stajyerlerinin katıldığı tahkim yargılaması 12.4.2018 tarihinde Ege ATAK tarafından Ankarada gerçekleştirilmiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 7-8 Nisan 2018 tarihlerinde Bilkent Üniversitesinde yapılan ELSA Ankara Prof. Dr. Ejder Yılmaz 2. Tahkim Kurgusal Duruşma Yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.


Merkez Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK ve Başkan Yardımcımız Av. Arb. Kemal ERGÜN, Rotterdam’da kurulan Hollanda-Türkiye Hukuk Enstitüsünün açılış etkinliklerine davet edilmiş olup, etkinlikler kapsamında, 10.05.2018-14.05.2018 tarihleri arasında Rotterdam’da temaslarda bulunacak ve Hollanda-Turkiye hukuk söyleşisinde “Türk Hukukunda Tahkim ve Arabuluculuk” ile “Arabuluculukta Taraf Vekilliği” konularında sunumlar yapacaklardır.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, kurucu baskani oldugu Ege Arabuluculuk ve Tahkim Akademisi bünyesinde Turkiye'de ilk kez meslek olarak tahkim-arabuluculuk eğitimini ve bu kapsamda hakem stajyerligi çalışmalarını başlatmıştır.


ATAM ve EGEATAK, Turkiye genelinde tahkim eğitimleri vermeye başlamıştır. İlk eğitim grubu, 23.3.2018 tarihinde İzmir'de açılmıştır. Kontenjan dolmuştur.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 23.03.2018 tarihinde İzmir'de Ege Arabuluculuk ve Tahkim Akademisinin kuruluşunu gerçekleştirmiştir. EGEATAK, ilk faaliyetini, hakemlik yapacak kişileri yetiştirmek üzere tahkim kursu açarak başlatmıştir.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 25.03.2018 tarihinde Yenigün gazetesine, Ege Arabuluculuk ve Tahkim Akademisinin amaçları hakkında bilgi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 19.03.2018-20.03.2018 tarihinde Adalet Bakanlığı alternatif çözümler daire başkanlıginin Abant'ta düzenlediği uzlaştırma el kitabi yazım toplantısına katılmıştır.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 03.03.2018 tarihinde Adalet Bakanlığı alternatif çözümler daire başkanı hakim Orhan CUNİ ile birlikte İzmir Bayraklı adliyesinde uzlaştırma paneline konuşmacı olarak katılmış ve İzmir adliyesinden plaket almıştır.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" kapsamında 07.02.2018-08.02.2018 tarihlerinde Bitlis Barosunda, temel arabuluculuk eğitimi vermiştir.


Merkez yönetimimiz Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Av. Arb. Günay Günver ve Av. Dr. Osman Günver, arabuluculuk ve tahkim hizmetlerinin yurtdisinda da yayılması amacıyla 01.02.2018 günü Hollanda Turkiye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Emre ve Av. Onur Emre ile istişare toplantısı yapmışlardır.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" kapsamında 29.01.2018-30.01.2018 tarihlerinde Denizli Barosunda, arabuluculuğun esasları, temel aşamaları, arabulucuların kullandığı yöntemler, uymakla yükümlü olduklari etik kurallar ve arabuluculuk mevzuatı konularında ders vermiştir.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, kamu denetçiliği kurumunun 26.01.2018 tarihindeki toplantısına katılarak kurumun dostane çözüm yetkisi ve idari uyuşmazlıkların çözümünde arabuluculuk yapmasınin önemi hakkındaki görüşlerini paylaşmış ve 11. Kalkınma Planı döneminde yapılabilecek konulara ilişkin önerilerini baş denetçi Sn.İsmail Malkoç'a iletme fırsatını bulmuştur.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 20.12.2017-22.12.2017 tarihleri arasında Ankara, 23.12.2017-24.12.2017 tarihlerinde Karabük, 25.12.2017-26.12.2017 tarihlerinde Düzce, 27.12.2017-28.12.2017 tarihlerinde Sinop ve 29.12.2017-30.12.2017 tarihlerinde Karabük Barolarinda uygulamalı uzlaştırma eğitimi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av.Arb.Mustafa Serdar ÖZBEK, 2014 ila 2018 dönemini kapsayan 10. Kalkınma Planının ardından, 2019 ila 2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planında da adalet hizmetlerinde etkinlik özel ihtisas komisyonunda tekrar raportör olarak atanmıştır.

İlk toplantısını 8.12.2017 günü Ankara Marriott otelde yapan Kalkınma Bakanlığı özel ihtisas komisyonunda başkanımız, hazırladığı ön raporu ve GZFT Analizini sunmuştur.

Başkanımız,

- Türkiye’de Adalet Hizmetlerinde Son Yıllarda Kaydedilen Gelişmeler,

- Adalet Hizmetlerinde Etkinliği Sağlayabilmek İçin Yapılması Gerekenler.

1. Mevzuat Önlemleri  

2. Kurumsal Düzenlemeler 

3. İnsan Kaynakları

4. Fizikî ve Teknik Altyapı 

Konularında verileri aldıktan sonra 11. Kalkınma Planında esas alınacak adalet hizmetlerinde etkinlik OİK raporunun yazımını gerçekleştirecektir.  


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 13.12.2017-15.12.2017 tarihleri arasında Ankara, 16.12.2017-17.12.2017 tarihlerinde Sivas Barosunda uzlaştırma eğitimi vermiştir.

Ayrıca 11.12.2017 günü Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde uzlaştırma eğitimi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 09.12.2017-10.12.2017 tarihlerinde Bursa Barosunda münferit ve takım uzlaştırmalarında uygulama eğitimleri vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkan yardımcımız Av. Arb. Kemal Ergün, Ankara Ticaret Odasının düzenlediği eğitim programinda, 9.12.2017 tarihinde İş Kanununda arabuluculuk hakkında tebliğ sunmuştur.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 29.11.2017-01.12.2017 tarihlerinde Ankara ve 02.12.2017-03.12.2017 tarihlerinde Bursa'da ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma temel eğitimi dersini uygulamalı olarak vermiştir.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 27.11.2017-28.11.2017 tarihlerinde Ankara'da ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma temel eğitimi dersini uygulamalı olarak vermiştir.

27.11.2017 günü yapılan derse, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Hâkim Orhan Cuni ve tetkik hâkimi Merve Özcan da katılarak görüş ve değerlendirmelerde bulunmuştur.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 22.11.2017-24.11.2017 tarihlerinde Ankara ve 25.11.2017-26.11.2017 tarihlerinde Çorum'da ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma temel eğitimi dersini uygulamalı olarak vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Arabuluculuk faaliyetinin vergilendirilmesi

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 18.11.2017-19.11.2017 tarihlerinde Erzurum ve 20.11.2017-21.11.2017 tarihlerinde Muğla'da ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma temel eğitimi dersini uygulamalı olarak vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 11.11.2017-12.11.2017 tarihlerinde Giresun'da, ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma temel eğitimi dersini vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 11.11.2017-12.11.2017 tarihlerinde Giresun'da, ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma temel eğitimi dersini vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitimi" programında, 1.11.2017-2.11.2017 ve 8.11.2017-9.11.2017 tarihlerinde Ankara'da, ceza muhakemesi hukukunda uzlaştırma temel eğitimi derslerini vermiştir.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlastirma Eğitimi" programında, 4.11.2017-5.11.2017 tarihlerinde Mersin Barosunda uzlaştırmanın usul ve esasları, 6.11.2017-7.11.2017 tarihlerinde Bodrum barosunda arabuluculuk konularında dersler vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlastirma Eğitimi" programında, 25.10.2017-26.10.2017 tarihlerinde Kırklareli Barosunda, onarıcı adalet anlayışı, soruşturma ve kovuşturma evrelerinde uzlaştırmanın usul ve esasları, uzlaştırıcılarin uymakla yükümlü olduklari etik kurallar konularında uygulamalı dersler vermiştir.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlastirma Eğitimi" programında, 20.10.2017-21.10.2017 tarihlerinde Muğla Barosunda, onarıcı adalet anlayışı, soruşturma ve kovuşturma evrelerinde ulaştırmanın usul ve esasları, uzlaştırıcılarin uymakla yükümlü olduklari etik kurallar konularında uygulamalı dersler vermiştir.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının 10. döneminde, 15.10.2017-16.10.2017 tarihlerinde Barolar Birliğinde, arabuluculuğun esasları, temel aşamaları, arabulucuların kullandığı yöntemler, uymakla yükümlü olduklari etik kurallar ve arabuluculuk mevzuatı konularında ders vermiştir.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından verilmekte olan "Temel Bilirkişilik Eğitimi" kapsamında, 13.10.2017-15.10.2017 tarihlerinde Diyarbakır barosunda eğitim vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 14-15 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan Turkiye Sermaye Piyasaları Kongresinde merkezimizi temsil edecek ve sermaye piyasası uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümü konusunda bir tebliğ sunacaktır.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından verilmekte olan "Temel Bilirkişilik Eğitimi" kapsamında, 04.10.2017-07.10.2017 tarihlerinde Çanakkale barosunda eğitim vermiştir. Eğitim vesilesiyle meslektaşların arabuluculuk ve uzlaştırma hakkındaki soruları da cevaplanmıştır.

Devamı için tıklayınız.


Merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının 9. döneminde, 20.09.2017-21.09.2017 tarihlerinde Trabzon barosunda, arabuluculuğun esasları, temel aşamaları, arabulucuların kullandığı yöntemler, uymakla yükümlü olduklari etik kurallar ve arabuluculuk mevzuatı konularından oluşan derslerini, tatbikatlı olarak vermiştir. Trabzon barosu ile bir tahkim sempozyumu yapılması yönünde karar alınmıştır.

Devamı için tıklayınız.


Turkiye'de hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamalarının geliştirilmesi projesi kapsamında ATAM başkanımız Av.Arb.Prof.Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 16-17 Ağustos 2017 tarihlerinde Antalya'da yapılan çalıştayda, Avrupa Konseyi milli uzmanı olarak moderatörlük yapmıştır. Çalışmada etik kurallar yeniden yazılmıştır.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının 9. döneminde, 01.08.2017-02.08.2017 tarihlerinde Ankara’da, merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, arabuluculuğun esasları, temel aşamaları, arabulucuların kullandığı yöntemler, uymakla yükümlü olduklari etik kurallar ve arabuluculuk mevzuatı konularından oluşan derslerini, tatbikatlı olarak vermiştir.


Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün, İcra Edilebilirlik Şerhi hakkındaki 17/07/2017 tarih ve 13418 sayılı duyurusu

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının 9. döneminde, 24.07.2017-25.07.2017 tarihlerinde Ankara’da, merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, yeni eğitim modüllerini esas alarak, arabuluculuk usul ve esasları, temel aşamaları, arabulucuların kullandığı yöntemler ve araçlar ile arabuluculuk mevzuatı konularından oluşan derslerini, tatbikatlı olarak vermiş ve aynı zamanda takım arabuluculuğu uygulamaları da gerçekleştirilmiştir.

Devamı için tıklayınız.


13.06.2017 günü ATAM Yönetim Kurulumuz, Ankara Hakimevinde iftar yemeğinde bir araya gelmiştir. ATAM’ın gelenekselleşecek olan bu ilk iftar yemeğine konuk olarak, Üniversiteler Arası Kuruldan Murat ÖZDEMİR ile Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hâkim Hakan ÖZTATAR katılmıştır.

Devamı için tıklayınız.


ATAM Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Ankara Rotary Kulübünün 31.05.2017 tarihinde Ankara Hilton otelinde gerçekleştirilen toplantısına katılarak, “İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı ve Arabuluculuk Dava Şartı” konulu tebliği sunmuştur. Aynı toplantıya ATAM Başkan Yardımcımız Av. Arb. Kemal ERGÜN de katılmıştır.

Devamı için tıklayınız.


ATAM Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 23.05.2017 tarihinde, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinde gerçekleştirilen “Ticaret ve İş Hukuku Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk” konulu panele katılarak, İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı hakkında bir tebliğ sunmuştur. ATAM Başkan Yardımcımız Av. Arb. Kemal ERGÜN de panelde hazır bulunmuştur.

Devamı için tıklayınız.


Ticari ve is uyuşmazlıklarında arabulucuk sempozyumu

Devamı için tıklayınız.


Serbest meslek faaliyeti olarak değerlendirilen arabuluculuk faaliyetini icra edenlerin Vergi Usul Kanunu uyarınca serbest meslek kazanç defteri tutması ve mesleki faaliyetine ilikin her türlü tahsilatı için serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekmektedir. Avukatlık faaliyeti için tasdik ettirilen defter ve bastırılan serbest meslek makbuzunun bu faaliyet için de kullanılması mümkündür.

Devamı için tıklayınız.


ATAM Başkanı Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün Ceza Muhakemesi Kanununda uzlaştirma seminerleri kapsamında, 3-6 Mayıs 2017 tarihleri arasında Muğla, Milas ve Bodrum adliyelerinde yapılan eğitim ve çalışma ziyaretlerine katılmıştır.

Devamı için tıklayınız.


3.5.2017 tarihinde Adalet Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu tarafından düzenlenen Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve Arabuluculukta Avukatın Rolü Sempozyumunda ATAM Başkan Yardımcısı Av. Arb. Kemal ERGÜN Merkezimi temsil etmiş ve plaket takdim etmiştir.

Devamı için tıklayınız.


ATAM Başkanı Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK ile ATAM Başkan Yardımcısı Av. Arb. Kemal ERGÜN, 26.04.2017 tarihinde, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile işbirliği içinde düzenlenen 3. Ceride-i Kantar Hukuk Kongresine katılmışlardır. ATAM Başkanımız Mustafa Serdar ÖZBEK, ARabulcluk, Etik ve Yeni Modeller konulu oturumda oturum başkanlığı yapmış, Başkan Yardımcımız Kemal ERGÜN ise, Avukatın Arabuluculuk ve Uzlaşma Sürecinde müvekkilini aydınlatma yükümü konusunda tebliğ sunmuştur. ATAM yürütme kurulu, kendilerinin de mezun oldukları Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin değerli öğrencileriyle güncel konuları tartışma fırsatı yakalamıştır.

Devamı için tıklayınız.


ATAM Başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, 23.04.2017 tarihinde, Avrupa Genç Hukukçular Derneği (The European Law Students' Association- ELSA) tarafından düzenlenen Prof. Dr. Ejder Yılmaz Kurgusal Tahkim Duruşması Yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.


ATAM Başkanı Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün Ceza Muhakemesi Kanununda uzlaştirma seminerleri kapsamında, 19-20 Nisan 2017 tarihleri arasında Küçükçekmece, Çorlu, Tekirdağ ve Edirne adliyelerindeki çalışmalara katılmıştır.

Devamı için tıklayınız.


Kişiler arasında ortaya çıkacak uyuşmazlıkların Avukatlık Kanununun 35/A maddesine göre uzlaşma yöntemiyle kısa sürede ve en az masrafla çözmek için uygulanacak usûl ve esasları belirlemek üzere hazırlanan Türkiye Barolar Birliği Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği, 14.04.2017 tarih ve 30038 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır. Avukatlık Kanununun 35/A maddesinde düzenlenen “uzlaşma sağlama”, avukatın tekel hakkı kapsamında olup, yalnız avukatların yapabileceği işler arasındadır.

ATAM Başkanı Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği hakkında 17.04.2017 tarihinde yaptığı genel değerlendirmede, bu konuda şu açıklamayı yapmıştır:

Devamı için tıklayınız.

Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından müştereken gerçekleştirilen, arabulucu avukatların katıldığı yenileme eğitimleri kapsamında 24 Aralık 2016 tarihinde Denizli Barosunda yapılan eğitiminde, ATAM başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Arabuluculuk Kanunu, arabuluculuğa elverişli konular ve arabuluculuk toplantılarının usûlü hakkında tatbikatlı yenileme eğitimi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.

Adalet bakanlığı ile Başkent Üniversitesi arasında 03.11.2016 tarihinde imzalanan protokol gereğince hukuk klinikleri uygulaması başlatılmış ve Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK koordinatörlüğünde, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hukuk klinikleri dersini alan öğrencilerle, 24.03.2017 günü Ankara Adalet Sarayı Balgat Ek Hizmet Binasında arabuluculuk tanıtımları yapılmıştır.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından müştereken gerçekleştirilen, arabulucu avukatların katıldığı yenileme eğitimleri kapsamında 24 Aralık 2016 tarihinde Denizli Barosunda yapılan eğitiminde, ATAM başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Arabuluculuk Kanunu, arabuluculuğa elverişli konular ve arabuluculuk toplantılarının usûlü hakkında tatbikatlı yenileme eğitimi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından müştereken gerçekleştirilen, arabulucu avukatların katıldığı yenileme eğitimleri kapsamında 17 Aralık 2016 tarihinde Antalya Barosunda yapılan eğitiminde, ATAM başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, Arabuluculuk Kanunu, arabuluculuğa elverişli konular ve arabuluculuk toplantılarının usûlü hakkında tatbikatlı yenileme eğitimi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından müştereken gerçekleştirilen, arabulucu avukatların katıldığı yenileme eğitimleri kapsamında 11 Aralık 2016 tarihinde Konya Barosunda yapılan eğitiminde, ATAM başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, mahkeme bağlantılı arabuluculukta davanın arabuluculuğa gönderilmesi ile özel arabuluculuk toplantılarının usûl ve esasları hakkında tatbikatlı yenileme eğitimi vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Bölge adliye ve bölge idare mahkemeleri faaliyete geçtikten sonra para sınırları.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının sekizinci döneminde, 29.12.2016-30.12.2016 tarihlerinde Hatay barosunda merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, arabuluculuk dersini vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının sekizinci döneminde, 27.12.2016-28.12.2016 tarihlerinde Sivas barosunda merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, arabuluculuk dersini vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının sekizinci döneminde, 21.11.2016-22.11.2016 tarihlerinde Antalya Barosunda merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, arabuluculuk dersini vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliği ile verilmekte olan "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi" Programının sekizinci döneminde, 16.11.2016-17.11.2016 tarihlerinde merkez başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, arabuluculuk dersini vermiştir.

Devamı için tıklayınız.


ATAM yürütme kurulu, 15.11.2016 tarihinde olağan toplantısını yapmıştır. Toplantıda, web sayfasının içeriğinin zenginleştirilmesi ve ATAM’ın 2017 yılındaki tanıtım faaliyetleri planlanmıştır.

Devamı için tıklayınız.


19 Kasım 2016 Tarihli ve 29893 Sayılı Resmî Gazete yayımlanan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile İlgili 2016/25 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

Devamı için tıklayınız.


Adalet bakanlığı ile Başkent üniversitesinin de aralarında bulunduğu bazı üniversiteler arasında arabuluculuk ve hukuk klinikleri eğitiminin geliştirilmesi amacıyla 3 kasim 2016 tarihinde Ankara hakimevinde protokol imzalanmıştır .İmza törenine adalet bakanlığı temsilcileri yaninda ilgili üniversitelerin rektörleri de katılmıştır. Törende ATAM'ı Prof.Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK temsil etmiştir.


Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin, arabuluculuk eğitimini düzenleyen 26. maddesinin 5. fıkrası gereği 2013-2014 yılında Arabuluculuk Siciline kayıt yaptıran arabulucuların 01.01.2016/31.12.2016 tarihleri arasında yenileme eğitimi almaları ve bu eğitimi aldıklarına dair belgenin bir örneğini mevcut sicil dosyalarına konulmak üzere TC Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’na göndermeleri gerekmektedir.

Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından Ankara’da 5 Kasım 2016 tarihinde yapılan ve farklı illerden arabulucuların katıldığı yenileme eğitiminde, ATAM başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, mahkeme bağlantılı arabuluculukta gönderme kararı ve özel arabuluculuk toplantılarında dikkate alınacak hususlar konusuna değinmiştir.


Türkiye Barolar Birliği ve Başkent Üniversitesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Ankara 8. Grup arabuluculuk eğitimi, 24.10.2016-31.10.2016 tarihileri arasında tamamlanmıştır. 2014 yılından bu yana süren eğitimlerde, kurucu başkanımız Av. Arb. Prof. Dr. Mustafa Serdar ÖZBEK, arabuluculuk dersini vermektedir.

Arabulucu adaylarının şahsî ve grup olarak sistematik teknikleri kullanma becerilerini geliştirmelerini sağlayan örnek uyuşmazlık çözüm çalışmaları ile uygulama gözetimi faaliyetlerinin yapıldığı uygulama eğitiminde, eğitim alanlar örnek bir uyuşmazlık senaryosu ortaya koyarak arabuluculuk yöntemini kullanmakta, uyuşmazlığı çözüme kavuşturmakta ve akabinde eğitmenlerle birlikte grup değerlendirmeleri yapmaktadırlar.

Devamı için tıklayınız.


T.C. Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliği ile 17-19 Ekim 2016 tarihleri arasında Çırağan Sarayı’nda Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi düzenlenmiştir...

Devamı için tıklayınız.


Arabuluculuk Daire Başkanlığı

“2016 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Yazılı Sınavı-2” İlanı

Devamı için tıklayınız.